Cine va opri căderea? Suntem la doar un punct, la „adevăr”, de locurile retrogradabile
Gloria pierde cu Metaloglobus şi cade pe locul 10. Urmează alte două partide în patru zile. Miercuri la UTA şi sâmbătă acasă cu Călăraşi
SCM Gloria Buzău a pierdut sâmbătă pe teren propriu în faţa bucureştenilor de la Metaloglobus, scor 1 la 2, după ce, la pauză, elevii lui Ilie Stan au condus cu 1 la 0, graţie golului marcat de V. Alexandru.
Repriza secundă a fost una cu ghinion pentru formaţia noastră, tehnicianul Gloriei fiind obligat să facă două schimbări în linia defensivă, ambele forţate de accidentări, fapt care s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta meciului. Oaspeţii au profitat la maximum de acest lucru şi au înscris de două ori. În ciuda atacurilor insistente şi a ocaziilor avute la poarta adversă, tabela a rămas neschimbată şi SCM Gloria Buzău a înregistrat cea de a şaptea înfrângere din actuala stagiune.
Formaţia buzoiană va juca miercuri, 13 noiembrie, de la orele 14:00, în ultima intermediară a turului, la Arad, cu UTA, după care va reveni pe teren propriu pentru disputa cu Dunărea Călăraşi.
SCM Gloria Buzău – Metaloglobus București 1 – 2 (1 – 0)
Stadion: Gloria (Buzău – Buzău);
►SCM Gloria: R. Stoian – Gîţ, M. Ioniţă, Ghinga (cpt.) (Ceauşel), Pîrcălabu, Bourceanu, Balgiu (Luptak), Vîlsan (Calu), Tucaliuc, Val. Munteanu, Val. Alexandru
Rezerve: Balauru – Huiban, Chipirliu, M. Constantinescu.
Antrenor: Ilie Stan
►Metaloglobus: Gavrilaş – D. Lung, Iul. Ciubotaru, Fl. Plămadă, Moni Sota, Sava, Cl. Herea (Coman), Ciocâlteu, Andr. Lungu, Ov. Herea (cpt.) (Ionică), Ed. Vraciu (Duminică).
Rezerve: Nedelcovici – Ghenovici, L. Cazan, Banu.
Antrenor: Marius Măldărăşanu.
Arbitru: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); Asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Ştefan Dumitrache (Palanca – Prahova); Rezervă: Octavian Ciucanu (Braşov); Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) şi Emil Tudor (Târgovişte).