Victorie în amicalul cu Slobozia. Cinci meciuri de verificare în cantonamentul din Antalya

Prima parte a pregătirilor din această iarnă s-a încheiat pentru elevii lui Ilie Stan, odată cu disputarea unui meci de verificare, joi, pe stadionul din Crâng, în compania liderei seriei a II-a a eşalonului trei, Unirea 04 Slobozia.

Echipa noastră a reuşit să se impună cu scorul de 1 la 0, graţie golului marcat de Marian Chica-Roşă în minutul 65, după o acţiune lucrată de Remus Chipirliu.

La fel ca şi în testul cu Turris Turnu Măgurele, tehnicienii buzoieni au schimbat liniile la pauză, în teren fiind trimişi toţi jucătorii aflaţi în lot, la momentul de faţă.

Ilie Stan a început partida cu: Relu Stoian – Alexandru Gîţ, Călin Tudose, Ciprian Perju, Gabriel Nedelea, Cristian Balgiu, Cosmin Tucaliuc, Iulian Roşu, Valentin Munteanu, Adrian Stoica, Adelin Pîrcălabu. În repriza secundă au mai intrat: Cristian Andrei, Rareş Şerban, Răzvan Catană, Dragoş Ceauşel, Călin Toma, Mihai Savin, David Stăiculescu, Dragoş Huiban, Matei Constantinescu, Marian Chică-Roşă, Remus Chipirliu, Andrei Ignat.

 

În Antalya, antrenamente specifice şi meciuri de verificare

SCM Gloria Buzău va efectua în perioada 2 – 14 februarie, un stagiu de pregătire în Antalya, tehnicienii buzoieni având la dispoziţie 25 de jucători, printre care şi câteva nume noi.

Altfel spus, echipa noastră se va deplasa în Turcia pentru cea de a doua parte a pregătirii de iarnă. Pe lângă antrenamentele specifice, elevii lui Ilie Stan urmează să dispute şi cinci partide de verificare.

Aşa cum precizam şi mai sus, din lotul care se va deplasa în Antalya vor face parte şi câteva nume noi. Este vorba despre Mihai Călin Tudose, un fundaş de 20 de la FCSB 2, Constantin Stoica (27 de ani), atacant liber de contract după ce s-a despărţit de Sportul Snagov, unde în prima parte a sezonului a fost căpitan şi golgheter, Cristian Andrei (18 ani, portar), care aparţine de FCSB şi în prima parte a sezonului a fost împrumutat la Farul Constanța, David Andrei Stăiculescu, un atacant venit de la FC Voluntari 2 şi Bogdan Gavrilă (28 ani), mijlocaş care s-a despărţit în această iarnă de Petrolul.

 

Ilie Stan (principal), Robert Panduru, Vasile Tudose (secunzi) şi Vasile Lazăr (antrenor cu portarii) au la dispoziţie pentru cantonamentul din Antalya următorul lot de jucători:

Portari: Relu-Marian Stoian, Rareş-Sorin Şerban, Cristian-Marian Andrei;

Fundaşi: Alexandru-Daniel Gîţ, Răzvan-Costin Catană, Marius Ioniţă, Dragoş Ceauşel, Ciprian Antonio Perju, Gabriel-Ionuţ Nedelea, Ioan Călin Toma, Călin-Mihai Tudose;

Mijlocaşi: Cristian Marian Balgiu, Mihai-Cătălin Savin, David-Andrei Stăiculescu, Cosmin-Constantin Tucaliuc, Bogdan-Cătălin Gavrilă, Dumitru-Valentin Munteanu, Shiva-Adelin Pîrcălabu, Dragoş-Ionuţ Huiban, Remus-Bogdan Chipirliu, Iulian Roşu;

Atacanţi: Matei Constantinescu, Adi-Marian Chică Roşă, Constantin-Adrian Stoica, Ionuţ Baboi.

Din delelegaţia echipei noastre mai fac parte: Gigi Diaconu (şef delegaţie), Ovidiu Vasiloiu (medic), Gheorghe Roşu şi Dănuţ Boboc (maseuri), Cătălin Bălan (kinetoterapeut), Nicolae Florian (logistică şi echipament) şi Gabriel Cernat (ofiţer de presă).

 

Programul meciurilor amicale:

5 februarie
SCM GLORIA BUZĂU – FC VITOSHA BISTRITSA (Liga 1 Bulgaria)

7 februarie
SCM GLORIA BUZĂU – FC OLIMP KHIMKI (Liga 3 Rusia)

9 februarie
SCM GLORIA BUZĂU – FC VOLGAR ASTRAKHAN (Rusia)

11 februarie
SCM GLORIA BUZĂU – BK FREMAD AMAGER (Liga 2 Danemarca)

13 februarie
SCM GLORIA BUZĂU – FC SAMGURALI TSKHALTUBO (Liga 2 Georgia)