Nu a fost weekend-ul lui Ovidiu!

Sportivul buzoian Ovidiu Ionescu a părăsit competiția în proba de simplu masculin, în turul II, după o partidă cu foarte multe răsturnări de scor. Din păcate, Ovidiu a fost învins de către brazilianul Gustavo Tsuboi, cu scorul de 4 – 1 (11-6, 9-11, 13-11, 11-9, 11-9).

Meciul nu a fost unul lipsit de emoții, iar Ovidiu a luptat extrem de mult și până în ultima clipă. A revenit de la 0-1, a egalat, apoi a condus de fiecare dată în următoarele seturi. La final, însă,  sportivul din Brazilia a reușit să închidă, la limită, fiecare set.

În sferturile de finală ale probei de dublu mixt, unde a luptat alături de Bernadette Szocs, Ovidiu a pierdut în fața perechii din China, formată din Xin Xu/Shiwen Liu, cu scorul de 0-4 (6-11, 1-11, 6-11, 10-12).