Bronz pentru Buzău la Campionatul Național de Șah Rapid

S-a încheiat unul dintre cele mai puternice turnee de șah rapid pentru seniori, organizat în Romania, Campionatul Național Seniori – Șah rapid, blitz și dezlegări. La competiție au participat peste 175 de șahiști, din întreaga țară.

În mod intenționat, domnii antrenori de la SCM Gloria Buzău, Ion PD Popescu și Liviu Iustin, au „aruncat în groapa cu lei” cinci dintre juniorii clubului:  Andrei Stan (U20), Silviu Iustin (U20), Mario Berechet (U18), Rares Vasilescu (U18) și Teodor Cosmin Nedelcu (U16).

Antrenorii au dorit o verificare a gradului de pregătire a juniorilor în vederea campionatelor naționale de copii și juniori din 10 – 20 aprilie 2022, ce se vor desfășura la Eforie Nord.

Marea surpriză a turneului, așa cum au declarat chiar și organizatorii la festivitatea de premiere,a reprezentat-o juniorul nostru Teodor Cosmin Nedelcu (U16), care s-a clasat pe locul III și a surprins extrem de plăcut, în compania unora dintre cei mai titrați jucători de șah din România. Printre învinșii săi se numara 2 mari maeștri și 5 maeștrii internaționali și FIDE (foști campioni ai României și campionul mondial en-titre la șah școlar).

Prin acest succes deosebit, Sport Club Municipal Gloria Buzău înscrie județul nostru pe harta pretențioasă a șahului românesc.